Sprawozdanie za 2012

ZA OKRES OD 01.01.- 31.12. ZA ROK 2012

Fundacja w okresie od 01.01 – 31.12.2012 roku prowadziła następującą działalność:

1. Usprawnienie funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w zakresie rozwoju intelektualnego, kulturowego i emocjonalnego.

Priorytetem Fundacji jest wszechstronny rozwój osób niepełnosprawnych szczególnie mieszkających w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Białce Tatrzańskiej. Mając to na uwadze Zarząd Fundacji realizując programy „Poznaj swój talent” oraz „Wspólne działania szansą poznania możliwości i ograniczeń” włączył się w:

• organizację wyjazdu Chłopców niepełnosprawnych do Bielska Białej na Wystawę zbiorów z prywatnej biblioteki bł. Jana Pawła II;
  • zorganizowanie i sfinansowanie wycieczki krajoznawczej do Zaboru w woj. lubuskim. Wyjazd był związany z poznaniem innych regionów naszej Ojczyzny, odwiedzeniem zespołu pałacowo-ogrodowego w Zaborzu, grzybobraniem, piknikiem;
  • kilkukrotne zorganizowanie i sfinansowanie ognisk integracyjnych, które były połączone z obchodami dnia imienin kilku Chłopców.

Wszystkie podjęte inicjatywy przyczyniły się do :

• zacieśnienia więzi interpersonalnych;
  • poznania nowych regionów historycznych Ojczyzny;
  • bezpośredniego zetknięcia się z twórczą myślą Wielkiego z Rodu Polaków;
  • wykazania się niepowtarzalną pomysłowością.

1. Pomoc w wyposażeniu sal fizjoterapeutycznych i boiska sportowego.

Celem poprawy zdrowia i lepszego wyposażenia działu fizjoterapii Zarząd Fundacji przekazał środki na zakup:

• aplikatora do pola magnetycznego wraz ze stolikiem;
  • wanny do masażu wirowego kończyn dolnych "PIZARRO";
  • koncentratora tlenowego z wyposażeniem;
  • trybun dla kibiców i kabin dla zawodników rezerwowych wraz z montażem.

Wymieniona aparatura da możliwość większej ilości zabiegów i efektywniejszego leczenia.

Powyższe działania podjęte były w ramach realizacji programu „Tworzymy dom bez barier”.

1. Uaktywnienie w zakresie krajoznawstwa oraz upowszechnienie kultury fizycznej i sportu dzieci i młodzieży.

W trosce o podtrzymanie kondycji psychofizycznej osób niepełnosprawnych Fundacja poprzez swoje działania włączyła się w sfinansowanie:

• udział w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej „Seni Cup 2012”;
  • uczestnictwa w Mikołajkowym Turnieju Tenisa Stołowego;
  • wyjazdu na rozgrywki Piłki Nożnej do Krakowa.

Celem identyfikacji drużynowej uczestnicy rozgrywek i zajęć zostali wyposażeni w odpowiedni, profesjonalny strój sportowy oraz w niezbędne akcesoria.

Rozgrywki były okazja do wypróbowania swoich umiejętności piłkarskich oraz uczenia się zdrowej rywalizacji. Było to wspaniałą okazją do integracji i podtrzymywania znajomości z członkami innych drużyn.

Ponadto Fundacja sfinansowała zajęcia z hipoterapii oraz udzieliła wsparcia finansowego na wyjazd na turnus rehabilitacyjny Dzieci Niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej w Białce do Jarosławca. Wyjazdy te nie ograniczyły się tylko do korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych, ale dały możliwość spotkania z morzem, udziału w spotkaniach integracyjnych oraz nawiązania nowych przyjaźni.

Udzielana pomoc była realizowana w ramach programów „Wspólne działania szansą poznania możliwości i ograniczeń” oraz „Czuwać, troszczyć się o każde dobro człowieka”.

1. Integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem.

Jednym z ważniejszych elementów życia w społeczeństwie jest budowanie dobrych relacji i podejmowanie wspólnych działań. Programy „Wspólne działania szansą poznania możliwości i ograniczeń” oraz „Czuwać, troszczyć się o każde dobro człowieka” pozwoliły na zorganizowanie zabawy andrzejkowej oraz wyjazdów integracyjnych do:

• Rodzin Mieszkańców;
  • Odwiedzin chorego kolegi;
  • Zaprzyjaźnionych Rodzin;
  • Izby Pamięci Patronki Fundacji.

Spotkania przyczyniły się do umocnienia przyjaźni, dały możliwość przebywania w rodzinie, otwarcia na nowe znajomości, uwrażliwiły na cierpienie osoby bliskiej. Chłopcy niepełnosprawni z Domu Pomocy poprzez kontakt z innym środowiskiem mieli możliwość doświadczenia życzliwości, akceptacji i przełamywania barier.

1. Pomoc społeczna instytucjom i osobom w trudnej sytuacji życiowej .

W ramach programu „Czuwać, troszczyć się o każde dobro człowieka” Fundacja udzieliła pomocy finansowej Rodzinom wychowującym dzieci niepełnosprawne a pozostających w trudnej sytuacji losowej na poprawę stanu zdrowia, warunków bytowych. Wsparcie dotyczyło leczenia, rehabilitacji i zakupu leków.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przekazano fundusze na zakup paczek dla mieszkańców DPS w Białce Tatrzańskiej.

• Saldo z 2011 r                                                                                        10014,25
  • Darowizny od osób fizycznych i prawnych                            41184,20

Razem                                             90388,65

• realizacje celów statutowych                                                         64758,03

Razem koszty działalności                                                                       65855,29

a) Liczbie zatrudnionych w Fundacji                          - nie dotyczy

Pekao S.A. oddział w Nowym Targu                  22985,26

Kasa                                                                                       1548,10

g) Wartości nabytych obligacji oraz wielkości objętych udziałów lub nabytych akcji w spółkach prawa handlowego              nie dotyczy

aktywa                24533,36         zobowiązań -    nie posiada

VIII Dane o działalności zleconej Fundacji przez podmioty państwowe i samorządowe                    nie prowadzono

IX Informacje o rozliczeniach Fundacji z tytułu zobowiązań podatkowych, a także o składanych deklaracjach podatkowych

XI W 2012 roku nie były przeprowadzone w Fundacji kontrole.

Białka Tatrzańska, dnia 15.02.2013 rok.